środa, 8 sierpnia 2012

Jak przygotowywać i prowadzić wystąpienia publiczne? Fragment (3) - Zanim zaczniesz, czyli jak przygotować się do wypowiedzi (1)

     Jest kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę, przygotowując się do publicznego wystąpienia. Są to na przykład takie rzeczy jak treść, czyli to, o czym chcesz mówić, planowany czas trwania Twojej wypowiedzi, pomoce, z jakich będziesz korzystać podczas jej wygłaszania. Omówię je teraz po kolei.
Zacznijmy od treści, bo ten element jest w pewnym sensie absolutnie podstawowy. Przede wszystkim musisz ustalić, o czym konkretnie będziesz mówić. Wydaje się, że to dosyć oczywista uwaga, jednak bardzo wiele osób, które stają przed koniecznością wygłaszania różnego rodzaju speechy, nie radzi sobie z tym zadaniem właśnie dlatego, że niedostatecznie jednoznacznie określają uprzednio, co będzie przedmiotem ich wypowiedzi. To bardzo fundamentalny błąd, który w dodatku ma, a w każdym razie może mieć, raczej dalekosiężne i niekoniecznie miłe dla mówcy konsekwencje. Skutek może być, i najprawdopodobniej będzie, taki, że kompletnie pogubisz się w chaosie faktów, cyfr, danych, nazwisk – a pamiętaj, że skoro i tak samo wypowiadanie się jako takie powoduje, że wpadasz w panikę, potknięcia, niedociągnięcia czy wątpliwości, jakie pojawią się w trakcie wypowiedzi raczej nie pomogą Ci jej opanować, tylko ją pogłębią.
Jest to ważne zwłaszcza, choć nie tylko, na początkowym etapie Twojej kariery mówcy, jakkolwiek wiedz, że przygotowują się również profesjonaliści, którzy w swoim życiu wygłosili niejeden wykład czy przemówienie. Podobnie jest zresztą także w innych dziedzinach, np. w sporcie. Adam Małysz czy Justyna Kowalczyk ze swoim olbrzymim doświadczeniem, na jakie składają się lata treningów i tysiące zawodów, w których brali udział być może poradzą sobie z sytuacją, kiedy w trakcie występu wiatr powieje z niewłaściwej strony albo odepnie im się narta, chociaż i oni mówią potem niekiedy, że przeżywali prawdziwe chwile grozy. Pomyśl jednak, co się stanie, jeśli w podobnej sytuacji znajdzie się osoba bez ich umiejętności i wiedzy i jakie ma ona szanse na wybrnięcie z tarapatów, jakich nie lekceważą nawet mistrzowie.
Dlatego bardzo ważne jest to, aby Twoja wypowiedź była naprawdę dobrze przemyślana. Pomoże Ci to uniknąć wielu wpadek i niepotrzebnych nerwów, a w razie jakichś trudności czy nieprzewidzianych pomyłek - które przecież, biorąc pod uwagę to, że jesteśmy tylko ludźmi, mogą się zdarzyć! – pozwoli Ci łatwiej wrócić do głównego wątku i odzyskać kontrolę nad sytuacją. Poza tym jeśli znasz swój przedmiot, wiesz, o czym właściwie chcesz mówić będzie Ci zdecydowanie łatwiej opanować tremę. Nawet jeśli nie pozbędziesz się jej całkowicie, przekonanie, że znasz przeciwnika i posiadasz strategie, które dają Ci szansę wygrania z nim zmotywuje Cię do pracy, przestanie być wyłącznie źródłem paraliżującego stresu i da Ci energię do walki. Z tremą jest bowiem nieco podobnie jak z bakteriami i wirusami wywołującymi groźne choroby – w nadmiarze będą Ci szkodzić, lecz podane jako szczepionka mogą Cię przeciwko nim uodpornić. Twoje zadanie polega na tym, aby przekształcić napięcie, które Cię niszczy i uniemożliwia działanie w takie, które będzie Cię do niego w pozytywny sposób motywować – a dobre zaplanowanie i przemyślenie sobie swojej wypowiedzi przed jej wygłoszeniem to pierwszy, lecz jednocześnie szalenie ważny krok w tym właśnie kierunku. 

                                                                  Ciąg dalszy nastąpi... 
     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz